Paski ideaPIX

Petroglif / Petroglyph

Petroglif – jeden z pierwszych wzorów ideaPIX

GENEZA

W 2010, po wielu miesiącach poszukiwania oryginalnego paska do aparatu, postanowiłem sam je zacząć produkować. Od początku głównym założeniem było wykorzystanie najwyższej jakości materiałów.

Okazało się, że produkcja pasków nie jest taką prostą sprawą. Po roku szukania materiałów, szycia pierwowzorów, wielu kosztownych próbach i błędach, w maju 2011 roku sprzedałem pierwsze paski. Nie mogę ukryć, że pierwsze egzemplarze, w porównaniu z tymi, które teraz powstają, nie były tak dopracowane. Wciąż mam jeden z pierwszych – dalej służy, ale w międzyczasie wymieniłem parę materiałów, które nie były optymalne.

MATERIAŁY i SPOSÓB USZYCIA

Niektóre elementy (wąska taśma i szlufki plastikowe do przytwierdzenia paska do aparatu) ściągam z USA, gdyż tylko tam znalazłem te części w najwyższej jakości. Rdzeń pasków to bardzo wytrzymała taśma nośna (nośność kilka ton). Taśma ta obwinięta jest włókniną, która czyni pasek odpowiednio miękkim. Tak przygotowane wnętrze obszyte jest wysokogatunkową czarną przemysłową tkaniną bawełnianą (100%) produkowaną w Polsce. Na zewnętrznej stronie paska naszyta jest taśma żakardowa z unikalnym wzorem zaprojektowanym wyłącznie dla pasków ideaPIX. Element łączący szeroką taśmę z wąską – to miękka skóra produkowana u nas nad morzem. Sposób przeszycia jest tak skomplikowany, że może być wykonany tylko ręcznie.

Wymiary pasków:
– główna część z taśmą ozdobną – długość 68cm, szerokość 4cm (wersja zwykła) i 2,5cm (wersja wąska),
– boczne paski do uchwytów aparatu – długość 28cm, szerokość 1cm.

Nośność – do 10kg – choć wieszałem o wiele większe ciężary. Bez obaw latałem z ciężkim aparatem wiszącym na pasku ideaPIX na paralotni.

Od początku istnienia paski ideaPIX są szyte przez jedną i tę samą krawcową na ręcznej maszynie przemysłowej.

Produkcja pasków była od początku bardzo kosztowna. Każdy grosz, który udało się zaoszczędzić, był odkładany na kolejny wzór.

TG_110505_ideaPIX_fotopasek_0562

Paski ideaPIX od początku szyte są ręcznie przez jedną i tę samą krawcową w Kotlinie Kłodzkiej.

TG_111219_ideaPIX_kurpiowski_03

Kurpiowski – zaprojektowany przez Panią Wiesławę Bogdańską – od dekad zajmującą się wycinankami kurpiowskimi

WZORY ideaPIX

Na początku były trzy wzory: bicykl, petroglif i ornament. Z czasem zaprojektowałem kolejne. Zlecałem też stworzenie wzorów projektantom ludowym – kurpiowski i łowicki, jak i młodym zdolnym artystom grafikom – nowe-etno, sześć. Wzór Hanys został zaprojektowany przez znanego polskiego fotografa.

W maju 2017 wprowadzone do sprzedaży zostały pierwsze – węższe – modele pasków z przeznaczeniem na aparaty bezlusterkowe.

Od początku zakładałem, iż wzory będą tkane, a nie drukowane. To znacząco podwyższa koszt produkcji i ogranicza różnorodność wzorów, gdyż aby wyprodukować jeden wzór, należy zamówić przynajmniej 200 metrów taśmy żakardowej.

Po czterech latach jest trzynaście wzorów. I nowe już w fazie projektowania…

UŻYTKOWNICY ideaPIX

Słowa, jakie otrzymuję od klientów po odebraniu przez nich przesyłki z paskiem ideaPIX, to miła nawiązka.

W ciągu sześciu lat produkcji sprzedało się około cztery tysiące pasków. W tym czasie miałem trzy, czy cztery wymiany. Paski szyte są ręcznie – niedociągnięcia mogą się zdarzyć.

Dodatkiem specjalnym są zdjęcia, jakie otrzymuję od użytkowników pasków ideaPIX. Te najlepsze trafiają do Galerii, a ich autorzy otrzymują kolejny pasek w prezencie.

Trafiają się też zdjęcia, jak to obok. Co mnie utwierdza w przekonaniu, że jakość, a nie ilość, pozostanie na zawsze najważniejsza przy produkcji pasków ideaPIX.

Kurpiowski na Wojtku Grzędzińskim. fot. Donat Brykczyński

Wojtek Grzędziński – oficjalny fotograf Prezydenta Komorowskiego. foto: Donat Brykczyński

Dziękuję wszystkim klientom za zaufanie,

Tomek Gola / gola.pro